#PasakasParDarbu – NEREDZAMĀ LIETVEDE ŽANNA

Reiz dzīvoja un strādāja lietvede Žanna. Viņa bija čakla, precīza, akurāta un punktuāla. Bet tad karaļvalsti pārņēma kāda slimība un visiem vajadzēja sāk strādāt no mājām. Arī Žannai. Viņa turpināja darbu tikpat čakli, tomēr kaut kas bija mainījies. Kādreiz darbā Žanna bija jutusies notikumu mutulī, bet tagad viņa jau vairs pat īsti nesaprata, vai joprojām strādā vai ne. Lieta tāda, ka Žanna nebija pārmijusi nevienu vārdu ar kolēģiem jau vairāk nekā trīs mēnešus. Žannai sāka likties, ka viņa kļuvusi neredzama. Izgaisusi. Izkūpējusi gaisā. Tiešsaistes sapulcēs Žanna sēdēja, tukšu skatienu vērdamās datorā ar nogrieztu skaņu un video. Neviens jau tāpat viņu vairs neredz un nedzird. 

To pamanīja Viviāna, viņas priekšniece, kas tūlīt pat viņai piezvanīja.

“Hallo!” uzsauca Viviāna.

“Hallo,” atbildēja Žanna, “bet droši vien tu mani nedzirdi.”

“Kā – nedzirdu? Protams, dzirdu un gribu arī redzēt.”

“Tātad es neesmu neredzama?” pārsteigta jautāja Žanna.

“Nē, tu esi tieši tikpat redzama un svarīga man un mums visiem kā vienmēr. Aicinu tevi šovakar uz neformālo Zoom sapulci, kurā visi spēlēsim spēles un vienkārši pačalosim par dzīvi. Atteikums netiek pieņemts! Mēs tevi gaidīsim!” uzmundrinoši sacīja Viviāna.

Tajā brīdī Neredzamā Žanna atkal sajuta sevi esam īstu un dzīvu. Viņa ar prieku pievienojās vakara mītiņam, turklāt nu jau ar skaņu un ieslēgtu video. Pēcāk, savā omulīgajā vienistabas dzīvokļa virtuvē malkojot piparmētru tēju, atzinās pati sev, ka šis bija labākais vakars ja ne visas dzīves laikā, tad pēdējo trīs mēnešu laikā noteikti.

.

🎧 Klausīties pasaku audio formātā: https://soundcloud.com/incsr

Akvareļu tehnikā veidots zīmējums ar grafikas elementiem. Zoom platformā organizētas videokonferences skats datora ekrānā. Tā centrā ir viena liela bilde, kurā kāds vīrietis māj kolēģiem. Viņš atrodas savā istabā, kuras fonā ir redzams plaukts, kurā guļ kaķis. Virs šī attēla ir vēl seši mazāki attēli. Piecos ir dažādu cilvēku portreti, bet vienā ir melns ekrāns ar norādi, ka lietotājs ir izslēdzis videokameru.

Pasaka – InCSR eksperti.

Ilustrācijas – māksliniece Zane Veldre.

Šī pasaka izstrādāta Atbildīga biznesa nedēļas 2021 informatīvās kampaņas ietvaros.

_____

EKSPERTA KOMENTĀRS

"GOLIN Riga" direktore Laima Zēmele - portreta foto.

Laima Zēmele, “GOLIN Riga” direktore

Uzņēmumiem ikdienā, bet īpaši – krīzes situācijās, rodas virkne izaicinājumu, efektīvai iekšējai komunikācijai ir ļoti nozīmīga loma, jo dialogs ir kompānijas kultūras stūrakmens. Tas palīdz gan apvienot, gan stiprināt komandu. Personāla vadības jomā iepriekš izplatītā darbinieku motivēšanas metode, kas saistīta ar finansiālu atlīdzību, tiek nemitīgi pilnveidota. Parādās arī aizvien jauni instrumenti, kas palīdz sniegt novērtējumu, sekmēt komandas “izsalkumu” pēc panākumiem un identificēšanos ar uzņēmuma misiju.

Kopīgie mērķi

Uzņēmums ir kā pulkstenis, kur katram darbiniekam ir individuāls uzdevums, kas palīdz šo mehānismu kopīgi darbināt. Cilvēkiem ir ļoti svarīgi būt daļai no komandas, sniegt pievienoto vērtību kompānijas virzībā un vīzijas īstenošanā. Bet pasaulē valda nenoteiktība, tāpēc uzņēmumiem ir jāsniedz pēc iespējas plašāka skaidrība komandai par procesiem, ko darbinieki kopsolī ar kompāniju var ietekmēt. Nepieciešams aktīvi pārrunāt uzņēmuma misiju, personīgo ieguldījumu, pārskatīt mērķus, lai vēlāk izvērtētu struktūrvienībās un individuāli ar darbinieku. Pozitīvi rezultāti būs redzami organizācijās, kas darbinieku motivēšanai izmanto darba izpildes novērtējumu, personīgas un atklātas sarunas ar darbinieku. Uzsvars ir uz regulārām, atklātām un publiskām sarunām par visiem nozīmīgajiem jautājumiem. Atvērtība ir panākumu atslēga, lai palīdzētu darbiniekiem ieraudzīt perspektīvu, ko viņi var palīdzēt sasniegt ar savu iesaisti jau šodien.

Apbalvojumi un atzinība

Strādājot attālināti, lielāko daļu mūsu darba var arī nepamanīt, tāpēc atgriezeniskā saite ir neatņemams aspekts kompānijas attīstībā. Viens no veiksmīgiem divpusējās komunikācijas instrumentiem ir darbinieku atzīšanas programma, kas izgaismo izcili padarītu darbu un liek cilvēkam justies gan ieraudzītam, gan sadzirdētam.

Turklāt vairāk nekā viena vērtēšanas tehnika palīdz radīt lielāku apmierinātību un līdz ar to arī augstāku motivācijas līmeni. Īpašie darba izpildes novērtēšanas sistēmu aspekti, kas uzlabo motivāciju, ietver sasaisti ar atalgojumu, lai palīdzētu noteikt mērķus, kā arī darbinieka stiprās un vājās puses.

Tās var būt ikgadējās darbinieku attīstības sarunas vai, piemēram, iknedēļas TOP3, lai svinētu nedēļā paveikto un atspoguļotu ieskatu nākamās nedēļas darbos.

Veidojam saites

Atvērta un atklāta saruna par mērķiem, pašsajūtu, sadarbību – kur mēs esam, kur mēs ejam un kā mēs jūtamies, kopā strādājot. Lielākā vērtība, ko mēs kā vadītāji varam sniegt saviem darbiniekiem, ir iespēja būt uzklausītiem un sadzirdētiem. Vadītājiem ir svarīgi individuālās sarunās runāt ne vien par darbiem, bet arī personīgiem jautājumiem. Svarīgi ir rādīt piemēru, daloties pirmajam, un veidot brīvu atmosfēru.

Tāpēc, strādājot attālinātā vai hibrīdā formātā, mums ir jāplāno gan prāta vētras par iekšējo sadarbību, gan nejaušas tikšanās virtuvē, svinības digitālā vidē, biežāk jāpiezvana kolēģim ar jautājumu – kā tev iet un kā tu jūties.

Piemēram, ik nedēļu ieliekam kalendārā visiem darbiniekiem kafijas pauzes darba laikā vismaz 30 minūšu garumā, kad darbinieki var tērzēt par visu, kas neattiecas uz darbu, ieviešam īsāku darba laiku piektdienās. Sarīkojam prāta vētru, kur formulējam stiprās un vājās puses, lai rūpētos par uzņēmuma mikroklimatu un iespējamiem tā uzlabošanas pasākumiem.

Publicēšanas datums

17.06.2021

Tēma

Darba vide Labsajūta