Ilgtspējas indekss 2021
Jaunākie Eirobarometra dati liecina, ka ar ilgtspēju saistītie jautājumi rūp deviņiem no desmit Eiropas iedzīvotājiem, un tas nozīmē tikai vienu – uzņēmumi, kuri savā ikdienas darbā ievēro korporatīvās ilgtspējas un atbildības principus, ir nākotnes līderi. Spriežot pēc Ilgtspējas indeksa rezultātiem, Latvijas korporatīvajā vidē šo līderu kļūst aizvien vairāk – 24% šā gada dalībnieku šajā novērtējumā piedalījās pirmo reizi. Tas uzskatāmi parāda, ka globālā pandēmija ir būtiski veicinājusi komercsektora izpratni par atbildīga biznesa principiem. Ka ilgtspēja ir organizāciju dzīvesveids, kam ir ļoti nozīmīga ietekme gan uz to izaugsmi, gan sabiedrību, gan arī valstu un pasaules attīstību kopumā.
Kā, komentējot aktuālās tendences korporatīvās ilgtspējas un atbildības jomā Latvijā, norāda Ilgtspējas indeksa eksperti, globālā pandēmija ir norūdījusi uzņēmējus, likusi tiem pārvērtēt prioritātes, kļūt drosmīgākiem, elastīgākiem un atbildīgākiem, kas perspektīvā noteikti atmaksāsies.
Rezultāti
Šogad minimālo Ilgtspējas indeksa slieksni sasniedza 67 dalībnieki, kuru vidējais rezultāts šajā novērtējumā ir 79,5%. Augstākajai jeb PLATĪNA kategorijai kvalificējās 23 uzņēmumi no kuriem pieci ir “jaunpienācēji” – Attīstības finanšu institūcija “ALTUM”, “Liepājas RAS”, “Maxima Latvija”, “Trellborg Wheel Systems Liepaja LSEZ” un “Valsts nekustamie īpašumi”. Apliecinājumu par atbilstību ZELTA kategorijai saņēma 15 dalībnieki, SUDRABA kategorijai – 19, bet BRONZAS kategorijai – 10.
Dalībuzņēmumu kopējais sniegums ir audzis četrās no kopumā piecām Ilgtspējas indeksa sadaļām – stratēģijas, tirgus attiecību, darba vides un vietējās kopienas. Salīdzinoši visaugstākā izaugsme ir vērojama stratēģijas sadaļā – 85,9%, kas ir par 4,4% vairāk nekā pērn. Šie dati tikai kārtējo reizi apliecina, ka bez stratēģijas uzņēmuma izaugsme ilgtermiņā nav iespējama, jo ar mērķi sasniegt augstākās virsotnes vien kvalitatīvai izaugsmei ir par maz. Ir nepieciešams arī skaidrs rīcības plāns, kā šo mērķi sasniegt, tostarp – kā rīkoties krīzes situācijās.
Lai arī vairāk nekā puse jeb 57,6% Ilgtspējas indeksa dalībnieku ir definējuši vides politiku, vides sadaļā šī novērtējuma dalībnieku vidējais sniegums joprojām ir zemāks nekā citās sadaļās. Vēl vairāk – šogad tas samazinājās par 2,3%, sasniedzot 72,3%. Eksperti šo kritumu skaidro ar globālās pandēmijas radītajiem izaicinājumiem vides jomā, vienlaikus norādot, ka savu produktu un pakalpojumu ietekmi uz vidi visos to dzīves cikla posmos izvērtē vien 16,4% uzņēmumu.
Līdzīgi kā citus gadus, Ilgtspējas indeksa ietvaros tika piešķirti arī citi Latvijas korporatīvajā vidē augsti novērtēti apbalvojumi. Balvu Ilgtspējas čempions 2021 par straujāko izaugsmi korporatīvās ilgtspējas un atbildības jomā 2020.gadā ieguva uzņēmums “Omniva Latvija”. Godīgas tirdzniecības balvu, kas sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju tiek pasniegta uzņēmumiem, kuri ārējā tirdzniecībā vai ražošanā ievēro Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) korporatīvās atbildības principus, šogad saņēma kompānija “Latvijas Mobilais Telefons”. Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības Sociālā dialoga balvu 2021 par atbildīga sociālā dialoga īstenošanu sarežģītajos pandēmijas apstākļos ieguva “RIMI Latvia”.