VIENLĪDZĪGA DARBA SAMAKSA: tiesiskā regulējuma loma
2021. gada 03. novembris
13:00
Latvija pēdējos gados ierindojas dažādu topu augstākajās pozīcijās – mēs varam lepoties ar vienu no labākajiem interneta ātrumiem pasaulē, esam atzīti par vienu no “zaļākajām” valstīm Eiropas Savienībā, mūsu pensiju sistēma novērtēta kā viena no ilgtspējīgākajām pasaulē u.tml. Tomēr ir ne viens vien tops, kurā ar savu augsto sniegumu lepoties nevaram. Darba samaksas atšķirības starp sievietēm un vīriešiem rādītājs ir viens no tiem.
Neraugoties uz valstī pastāvošo tiesisko regulējumu, kas paredz nodrošināt vienlīdzīgu darba samaksu visiem darbiniekiem, šis rādītājs liecina, ka Latvijā sieviešu darba stundas likme ir vidēji par 22,3% zemāka nekā vīriešiem, kas ir otrs augstākais nevienlīdzības rādītājs Eiropas Savienībā (vēl lielāka darba samaksas atšķirība starp dzimumiem vērojama vien Igaunijā).
Iemesls? Fokusējoties uz peļņas un apgrozījuma radītājiem, mēs bieži aizmirstam par objektīviem tos ietekmējošajiem faktoriem. Piemēram, par to, ka arī vienlīdzīga darba samaksa ir ļoti nozīmīgs jebkura uzņēmuma, valsts un pat pasaules ekonomikas ilgtspējīgas attīstības nosacījums. Tā veicina sieviešu darba produktivitāti, efektivitāti un lojalitāti darba devējam, kā arī virkni citu biznesa izaugsmei nozīmīgu faktoru. Tāpat tā palielina sieviešu personiskās attīstības iespējas un uzlabo viņu labklājību, kam ir būtiska nozīme gan sieviešu fiziskās un emocionālās veicināšanā, gan arī viņu nabadzības riska mazināšanā vecumdienās.
Lai panāktu reālas izmaiņas darba samaksas jautājumos, ir jāmaina sabiedrības domāšana, tostarp jālauž stereotipi par sieviešu un vīriešu lomām mūsdienu sabiedrībā, par sieviešu “varēšanu” un “nevarēšanu” profesionālajā jomā, par sieviešu spēju pieņemt racionālus, nevis emocijās balstītus lēmumus, par viņu līderības spējām u.tml. Un pirmais solis ceļā uz šo mērķi būtu dažādu politikas veidošanā iesaistīto pušu apņemšanās mazināt darba samaksas atšķirības starp vīriešiem un sievietēm.
Otrais solis būtu konkrēta rīcība. Turklāt ļoti nozīmīga loma tajā ir publiskā un valsts sektora, kā arī sabiedrības veiksmīgai mijiedarbībai.
Kāpēc Latvijā šī mijiedarbība līdz šim nav bijusi efektīva? Kādi ir efektīvākie risinājumi darba samaksas atšķirības mazināšanai starp sievietēm un vīriešiem? Vai varam mācīties no citu valstu pieredzes? Kam ir jāuzņemas atbildība par šo risinājumu ieviešanu praksē? Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem centīsimies rast šā gada 3.novembrī plkst. 13.00-15.00 ekspertu diskusijā “Vienlīdzīga darba samaksa: tiesiskā regulējuma loma”.
Diskusiju vadīs Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane. Tajā piedalīsies:
- Kristīne Dupate, juriste un zvērināta advokāte, LU Juridiskās fakultātes pasniedzēja, dažādības eksperte;
- Lija Luste, Centrālās statistikas pārvaldes Darba samaksas statistikas daļas vadītāja;
- Jānis Lielpēteris, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis.
Dalība šajā pasākumā ir BEZ MAKSAS. Dalībnieku reģistrācija: https://ej.uz/registracija_Nov3
Pasākumu organizē Labklājības ministrija sadarbībā ar Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūtu.