Ilgtspējas indekss 2024: augstākie rezultāti kopš novērtējuma izveides

2024. gada 19. decembris

2024. gadā Ilgtspējas indeksa minimālo slieksni (vismaz 40% kritēriju izpildi) šogad pārvarēja 66 organizācijas – gan uzņēmumi, gan valsts iestādes, kuru kopējais sniegums vidēji sasniedza 86,3%. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību un iestāžu vidējais vērtējums bija vēl augstāks – 87,2%, un tie ir augstākie rādītāji kopš novērtējuma izveides 2010. gadā.

Augstajai Ilgtspējas indeksa dimanta kategorijai kvalificējās septiņi uzņēmumi:– “Cēsu alus”, “Latvenergo”, “RIMI Latvia”, “SCHWENK Latvija”, “SEB banka”, Starptautiskā lidosta “Rīga” un “Swedbank”. Ekspertu vērtējumā šie uzņēmumi spēj skatīties tālāk par savu tiešo ietekmi un sniegt ieguldījumu nākotnes sabiedrības attīstībā, iesaistoties valsts politikas veidošanā un nopietni strādājot ar saviem klientiem, piegādātājiem un citām ietekmes pusēm.

“Līderība nozīmē ne tikai atbildību par šodienu, bet arī drosmi veidot nākotni sev un citiem. Uzņēmumi, kas sasnieguši augstākās Ilgtspējas indeksa kategorijas, ne vien demonstrē atbilstību ilgtspējas principiem, bet arī rāda ceļu citiem – stiprinot ētisku biznesa praksi, kā arī sekmējot sabiedrības labklājību un vides aizsardzību,” uzsver Ilgtspējas indeksa koordinatore Dace Helmane.

Platīna kategoriju sasniedza 30 šī novērtējuma dalībnieki, zelta kategoriju – 21, bet sudraba kategoriju – 8.  Būtiski, ka šo dalībnieku vidū jau vairākus gadus ir ne tikai uzņēmumi, bet arī valsts iestādes, kas arī ir gatavas vērtēt savu sniegumu atbilstoši virknei ilgtspējas kritēriju un izmantot iegūtos datus attīstībai un uzlabojumiem.

“Ilgtspējas indeksā redzam līderus, tomēr tie neatspoguļo visas uzņēmējdarbības realitāti Latvijā. Virkne uzņēmumu vēl ir ceļā uz atbildīgāku un tālredzīgāku praksi, un jācer, ka šis novērtējums kalpo kā atgādinājums, ka ilgtspēja nav tikai izredzēto privilēģija, bet gan nepieciešamība ikvienam,” tā D.Helmane.

Ilgtspējas indekss 2024 laureāti

DIMANTA kategorija: “Cēsu alus”, “RIMI Latvia”, “Latvenergo”, “SCHWENK Latvija”, “SEB banka”, Starptautiskā lidosta “Rīga” un “Swedbank”.

PLATĪNA kategorija: “ADB Gjensidige Latvijas filiāle”, “Air Baltic Corporation”, Attīstības finanšu institūcija “ALTUM”, “Augstsprieguma tīkls”, “Balta”, “CleanR Grupa”, “Coca-Cola HBC Latvija”, “Eco Baltia vide”, “ERGO Insurance SE Latvijas filiāle”, “ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle”, “Getliņi EKO”, “Grifs AG”, “Iterum”, “Latvijas Autoceļu uzturētājs”, “Latvijas dzelzceļš”, “Latvijas Loto”, “LDZ CARGO”, “Liepājas enerģija”, “Liepājas RAS”, “Olpha”, “Orkla Latvija”, “Pasažieru vilciens”, “Reitan Convenience Latvia”, “Rīgas Dzemdību nams”, “Rīgas meži”, “Rīgas siltums”, Rīgas Tehniskā universitāte, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, “Sadales tīkls”, “Valsts nekustamie īpašumi”.

ZELTA kategorija: “Balticovo”, “Citadele banka”, “DHL Express Latvia”, “Dižozols Plus”, “DPD Latvija”, “Elektroniskie sakari”, “Elnetworks”, “Inchcape Motors Latvia”, “Ķekava Foods”, “Latvijas Televīzija”, Latvijas Universitāte, “Nordic Plast”, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, “Rīgas namu pārvaldnieks”, “Rīgas satiksme”, Siguldas pilsētas SIA “JUMIS”, “SOL Baltics OÜ”, Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca, TET, Valsts kontrole, “ZAAO”.

SUDRABA kategorija: Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola “RISEBA”, “EPAM Systems”, “FN Serviss”, Latvijas Pasts, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, “Rīgas nami”, “Rīgas ūdens”.

Ilgtspējas indekss – starptautiski atzīts stratēģiskās vadības instruments, kas izveidots 2010.gadā, lai sniegtu organizācijām no visas Latvijas iespēju objektīvi novērtēt to sniegumu piecos būtiskākajos ilgtspējas aspektos: stratēģija, darba vide, investīcijas vietējā kopienā, tirgus attiecības un vide. Tajā ik gadu piedalās vidēji 120 uzņēmumi, valsts un pašvaldību iestādes  kapitālsabiedrības, valsts iestādes u.tml., kuru sniegumu vērtē vairāk nekā 30 dažādu jomu eksperti.