Kustība #Atkrāpies! atklāj ziņošanas rīku un aicina ziņot par pamanītajiem pārkāpumiem
2019. gada 29. augusts
Pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! ir izstrādājusi vienotu ziņošanas rīku, kurā iespējams ziņot par pamanītajiem pārkāpumiem patērētāju tiesību, darba tiesību, nodokļu krāpšanas, negodprātīgu iepirkumu vai konkurences jautājumos un daudzās citās jomās.
“Kustības trešā darbības gada otro pusi sākam ar nozīmīgu soli – vienota ziņošanas rīka izveidi. #Atkrāpies! kustības ziņošanas rīks ir platforma, kurā iedzīvotājiem, uzņēmējiem vai organizācijām ērtā veidā ir iespēja nodot informāciju par pamanītajiem pārkāpumiem. Jāuzsver, ka, informējot par pārkāpumu šajā vietnē, tas netiks uzskatīts par trauksmes celšanu, bet palīdzēs kopīgi cīnīties pret krāpšanos,” norāda Finanšu ministrijas Krāpšanas apkarošanas koordinācijas dienesta (AFCOS) vadītāja Nata Lasmane.
Kustībā iesaistītās iestādes ir atzinušas, ka ziņošanas kultūra, ietverot gan atklātu, gan anonīmu ziņošanu, ir nozīmīgs atbalsts krāpniecības un negodprātību atklāšanā. Tomēr būtiski, lai ziņojumi būtu sagatavotu kvalitatīvi.
Ziņošanas rīkā pieejams apraksts par to, kāpēc ir svarīgi ziņot, kā arī piedāvāts izvēlēties iestādi, kurai ziņot par pārkāpumu. Katrai iestādei rīkā izveidots apraksts par to, kādos gadījumos jāziņo tieši tai un kāda informācija iestādei būs noderīga pārkāpumu novēršanā. Ja ziņotājs nezina, kurai no iestādēm informāciju nodot, iespējams atzīmēt izvēlni “nezinu, kam ziņot”. Šādā gadījumā ziņojumu izskatīs AFCOS eksperti un novirzīs to atbildīgajai iestādei.
Tāpat ziņotājs var izvēlēties, vai vēlas informāciju nodot atklāti vai palikt anonīms. Tomēr jāņem vērā, ka, ziņojot anonīmi, iestādei nebūs iespējas noskaidrot vairāk, ja tas nepieciešams, kā arī pašam ziņotājam nebūs iespējas saņemt atbildi par informācijas izskatīšanas rezultātiem.
Ziņošanas rīks ir pieejams kustības mājaslapas sadaļā “ziņo par pārkāpumiem“.
Pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! apvieno organizācijas, kam rūp godīgums valstī un, kas ir gatavas par to cīnīties un iesaistīt visu Latvijas sabiedrību. Šis ir jau trešais gads, kad saskaņā ar AFCOS darbības stratēģiju 2017.-2019. gadam Latvijā tiek īstenota tiesībsargājošo iestāžu iniciatīva – kopīgi sadarboties krāpšanas apkarošanas un sabiedrības izglītošanas jautājumos.
Šā gada sociāli informatīvās kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrībā izpratni par krāpšanu, ēnu ekonomiku un citām negodprātīgām darbībām, kā arī akcentēt nepieciešamību ziņot atbildīgajām iestādēm par gadījumiem, kad ir konstatēta negodprātīga rīcība.