LAIKS MOSTIES!

“Laiks mosties!” ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta veidots podkāsts par aktuālajām tendencēm korporatīvās ilgtspējas un atbildības jomā Latvijā un pasaulē. Šīs sarunas ar dažādu jomu ekspertiem un uzņēmumu pārstāvjiem iedvesmo pozitīvām pārmaiņām, jo veidotas ar mērķi veicināt izpratni par ilgtspējas aspektiem, kas būtu jāņem vērā komersantiem domājot par kvalitatīvu biznesa izaugsmi.

Baneris, ko veido Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta podkāsta "Laiks mosties" logotips un sauklis "Ilgtspējīgas sarunas par kvalitatīvu biznesa izaugsmi". Attēlu papildina abstrakti trīsstūra formas objekti zaļā un pelēkā krāsā, kas izvietoti izklaidus.

#4: Kas kopīgs bioloģiskajām pļavām ar sniega leopardu izzušanu un biznesa ilgtspējīgu attīstību?

Bioloģiskā daudzveidība nav tikai termins bioloģijas grāmatā vai vides ekspertu leksikā. Tai ir ļoti nozīmīga loma arī biznesa attīstībā. Piemēram, saskaņā ar Pasaules ekonomikas foruma ekspertu aprēķiniem bioloģiskās daudzveidības radītā ekonomiskā vērtība ir aptuveni 44 triljoni ASV dolāru – vairāk nekā puse no pasaules kopējā iekšzemes kopprodukta. Neraugoties uz to, daudzi uzņēmēji uzskata, ka šī tēma uz viņiem neattiecas.

Cik ilgtspējīga ir šāda nostāja ilgtermiņā? Ekspertu vērtējumā no bioloģiskās daudzveidības kvalitātes ir atkarīga daudzu biznesu dzīvotspēja, tāpēc pašu uzņēmēju interesēs ir īstenot tādu uzņēmējdarbības praksi, kas ļauj ne vien saglabāt, bet arī veicināt šo daudzveidību. Uz zinātnes attīstību vien šajā ziņā paļauties ir pārdroši!

Saruna ar Pasaules dabas fonda Latvijā direktoru Jāni Rozīti un “LIDL Latvija” korporatīvās sociālās atbildības vadītāju Antru Birzuli.

#3: Misija – noturība pret klimata pārmaiņām. Ar ko sākt?

Lai gan objektīvu iemeslu dēļ Latviju klimata pārmaiņas skars mazāk nekā citus reģionus, tās mūs skars jebkurā gadījumā. Patiesībā process ir jau sācies – vidējā gaisa temperatūra mainās, siltuma periodi kļūst garāki, bet ekstremāli klimata notikumi biežāki. Ko tas nozīmē darba devējiem? Starptautiskā pieredze rāda, ka klimata pārmaiņas veicina ne tikai darba vides riskus. Tās negatīvi ietekmē arī dažādus biznesa procesus. Tāpēc eksperti ir pārliecināti – uzņēmēji, kuri ar klimata pārmaiņām saistītos jautājumus iekļaus savā dienas kārtībā šodien, būs izdevīgākās pozīcijās rīt.

Saruna ar RSU Darba drošības un vides veselības institūta direktoru Ivaru Vanadziņu par nākotni, ko zināmā mērā piedzīvojam jau tagad; par darba devēju iespējām iegūt “imunitāti” pret klimata pārmaiņām.

#2: Vai sieviete ir pati savas laimes kalēja darba tirgū?

Ar dzimumu līdztiesību saistītie jautājums Latvijas korporatīvajā vidē un sabiedrībā kopumā tiek vērtēti neviennozīmīgi. Daudzi uzskata, ka šajā jomā mums viss ir kārtībā. Tomēr dažādu pētījumu dati liecina par pretējo – dzimumam joprojām ir ļoti nozīmīga loma gan darbinieku atlases, gan arī viņu snieguma novērtējuma procesos, tāpēc arī tā dēvēto “stikla griestu” fenomens ir reālāks, nekā mums šķiet. Tiesa, lai arī starptautiskā pieredze rāda, ka dažādi piespiedu mehānismi ļauj panākt uzlabojumus, tie nav gana efektīvi, ja netiek celta kolektīvā apziņa. Piemēram, eksperti ir pārliecināti – mums izdotos panākt lielāku dzimumu līdztiesību, ja sievietes darbā vairāk fokusētos uz saviem tiešajiem amata pienākumiem, nevis saviem kā sievietes “pienākumiem”, kas izriet no dzimumu lomu stereotipiem: parūpēties par kolēģu sveikšanu svētkos, regulāri nomazgāt netīro kafijas krūzi ne vien pēc sevis, bet arī kolēģiem u.tml.

Saruna ar Latvijas Universitātes asociēto profesori un dzimumu līdztiesības eksperti Maritu Zitmani, kā arī influenceru un talantu aģentūras “Collex” biznesa attīstības vadītāju Denisu Aleksandru Ševeļovu.

#1: Komunikācijas loma ceļā uz ilgtspējīgu uzņēmuma izaugsmi

Kāds sens latviešu tautas sakāmvārds vēsta: runāšana ir sudrabs, klusēšana – zelts. Kaut tā ir gadu simtiem un pat tūkstošiem pārbaudīta patiesība, komunikācijas loma korporatīvajā vidē klimata pārmaiņu, ekonomiskās lejupslīdes un citu globālu norišu ietekmē šobrīd strauji palielinās. Mēdz pat sacīt – ja organizācija nav aktīva publiskajā telpā, tās nav vispār. Tomēr dažādi uzņēmumi un iestādes interpretē šo frāzi atšķirīgi. Īpaši komunikācijā par to centieniem ilgtspējas jomā.

Saruna ar komunikācijas aģentūras “GOLIN Riga” vadītāju Laimu Zēmeli un blogeri, stila konsultanti, ilgtspējīga dzīvesveida vēstnesi Aneti Ozoliņu.