Ilgtspējas indekss 2021

Jaunākie Eirobarometra dati liecina, ka ar ilgtspēju saistītie jautājumi rūp deviņiem no desmit Eiropas iedzīvotājiem, un tas nozīmē tikai vienu – uzņēmumi, kuri savā ikdienas darbā ievēro korporatīvās ilgtspējas un atbildības principus, ir nākotnes līderi. Spriežot pēc Ilgtspējas indeksa rezultātiem, Latvijas korporatīvajā vidē šo līderu kļūst aizvien vairāk – 24% šā gada dalībnieku šajā novērtējumā piedalījās pirmo reizi. Tas uzskatāmi parāda, ka globālā pandēmija ir būtiski veicinājusi komercsektora izpratni par atbildīga biznesa principiem. Ka ilgtspēja ir organizāciju dzīvesveids, kam ir ļoti nozīmīga ietekme gan uz to izaugsmi, gan sabiedrību, gan arī valstu un pasaules attīstību kopumā.

Kā, komentējot aktuālās tendences korporatīvās ilgtspējas un atbildības jomā Latvijā, norāda Ilgtspējas indeksa eksperti, globālā pandēmija ir norūdījusi uzņēmējus, likusi tiem pārvērtēt prioritātes, kļūt drosmīgākiem, elastīgākiem un atbildīgākiem, kas perspektīvā noteikti atmaksāsies.

Priekšplānā ir balva "Ilgtspējas čempions 2021" - caurspīdīgs organiskā stikla taisnstūris, kurā iestiprināts rotējošs apliks, uz kura uzdrukāts ANO ilgtspējīgu attīstības mērķu simbols. Balva novietota uz baltas pamatnes, uz kuras ir uzdrukāts Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta logo. Fonā ir izplūdis dabas skats.

Rezultāti

Šogad minimālo Ilgtspējas indeksa slieksni sasniedza 67 dalībnieki, kuru vidējais rezultāts šajā novērtējumā ir 79,5%. Augstākajai jeb PLATĪNA kategorijai kvalificējās 23 uzņēmumi no kuriem pieci ir “jaunpienācēji” – Attīstības finanšu institūcija “ALTUM”, “Liepājas RAS”, “Maxima Latvija”, “Trellborg Wheel Systems Liepaja LSEZ” un “Valsts nekustamie īpašumi”. Apliecinājumu par atbilstību ZELTA kategorijai saņēma 15 dalībnieki, SUDRABA kategorijai – 19, bet BRONZAS kategorijai – 10.

Dalībuzņēmumu kopējais sniegums ir audzis četrās no kopumā piecām Ilgtspējas indeksa sadaļām – stratēģijas, tirgus attiecību, darba vides un vietējās kopienas. Salīdzinoši visaugstākā izaugsme ir vērojama stratēģijas sadaļā – 85,9%, kas ir par 4,4% vairāk nekā pērn. Šie dati tikai kārtējo reizi apliecina, ka bez stratēģijas uzņēmuma izaugsme ilgtermiņā nav iespējama, jo ar mērķi sasniegt augstākās virsotnes vien kvalitatīvai izaugsmei ir par maz. Ir nepieciešams arī skaidrs rīcības plāns, kā šo mērķi sasniegt, tostarp – kā rīkoties krīzes situācijās.

Lai arī vairāk nekā puse jeb 57,6% Ilgtspējas indeksa dalībnieku ir definējuši vides politiku, vides sadaļā šī novērtējuma dalībnieku vidējais sniegums joprojām ir zemāks nekā citās sadaļās. Vēl vairāk – šogad tas samazinājās par 2,3%, sasniedzot 72,3%. Eksperti šo kritumu skaidro ar globālās pandēmijas radītajiem izaicinājumiem vides jomā, vienlaikus norādot, ka savu produktu un pakalpojumu ietekmi uz vidi visos to dzīves cikla posmos izvērtē vien 16,4% uzņēmumu.

Līdzīgi kā citus gadus, Ilgtspējas indeksa ietvaros tika piešķirti arī citi Latvijas korporatīvajā vidē augsti novērtēti apbalvojumi. Balvu Ilgtspējas čempions 2021 par straujāko izaugsmi korporatīvās ilgtspējas un atbildības jomā 2020.gadā ieguva uzņēmums “Omniva Latvija”. Godīgas tirdzniecības balvu, kas sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju tiek pasniegta uzņēmumiem, kuri ārējā tirdzniecībā vai ražošanā ievēro Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) korporatīvās atbildības principus, šogad saņēma kompānija “Latvijas Mobilais Telefons”. Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības Sociālā dialoga balvu 2021 par atbildīga sociālā dialoga īstenošanu sarežģītajos pandēmijas apstākļos ieguva “RIMI Latvia”.

PLATĪNS

PAR ILGTSPĒJU. Visa karaļvalsts kāroja pēc platīna gredzena - kurš to iegūtu, kļūtu neuzvarams. Tomēr tikai viedie zināja, ka šis gredzens nav iegūstams vienkārši. Ceļš pie tā ir ilgs un izaicinājumiem pilns. Un ne katrs, kas reiz to ieguvis, spēs to noturēt mūžīgi. Tie, kuriem gredzens pieder vēl šobaltdien, apveltīti ar īpašām zināšanām par lietu un pasaules kārtību un izpratni par lielo atbildību, kuru gredzens iemieso.

ZELTS

PAR PĀRLIECĪBU. Ābeli, kas nes zeltainus augļus, uzlūkoja jo daudzi. Cauri vienpadsmit saules ritumiem vien diviem gribētājiem bija izdevies plūkt šos zelta ābolus ar pirmo mēģinājumu. Ābolu īpašniekiem bijis jāpierāda sevi caur sevišķu dzīvesziņu, un jāvelta pūles, nesnaužot uz veciem lauriem.

SUDRABS

PAR IZAUGSMI. Sudraba avots plūda strauji. Pie avota veldzēties steidzās daudzi – gan tādi, kas tālu ceļu mērojuši, gan tādi, kas piesteigušies klātu no tuvienes. Bet tomēr – pie avota satiksi vien tos, kas tur nonākuši mērķtiecīgi. Ceļš prasa savu artavu, ar apņēmību vien nepietiek, solis jāliek spēji.

BRONZA

PAR PIRMAJIEM SOĻIEM. Austrumu gudrie teikuši, ka dzīve ir ceļš, ne sacensība. Mūsu bronzas zaldātiņi bija pašā ceļa sākumā. Viņi labi zināja, ka tā ir godājama vieta, kur atrasties. Viņiem pavērās jo plaši apvāršņi. Tagad tie zināja takas uz būtisko – uz labām mājām, uz piederību, uz pasauli un savām attiecībām ar citiem zaldātiņiem.

Saistītie notikumi

17 jūnijs, 2021

VEBINĀRS: Ergonomiska darba vieta – realitāte vai utopija?

  • Atbildīga biznesa nedēļa 2021
16 jūnijs, 2021

Atbildīgu ideju tirgus 2021

  • Atbildīga biznesa nedēļa 2021
17 jūnijs, 2021

Bizness tiekas ar valsti 2021

  • Atbildīga biznesa nedēļa 2021

Kontakti