Pirmie četri uzņēmumi sasnieguši Ilgtspējas indeksa DIMANTA kategoriju

2022. gada 17. jūnijs

Izpratne par atbildīgu, tālredzīgu uzņēmējdarbību un tās nozīmīgo lomu biznesa vides attīstībā Latvijas korporatīvajā vidē turpina palielināties, liecina jaunākie Ilgtspējas indeksa rezultāti, kas tika paziņoti šodien, 17.jūnijā. Pirmo reizi šī novērtējuma vēsturē tika godināti augstākās jeb dimanta kategorijas laureāti. Šogad kritērijus, kas nepieciešami, lai iegūtu šo balvu, spēja izpildīt četri uzņēmumi.

Dimanta kategorijai var kvalificēties uzņēmumi, kuri ir ilgstoši demonstrējuši nemainīgi augstu sniegumu darba vides, vides, sabiedrības un citos ilgtspējas aspektos. Šogad tas ir izdevies četriem ilggadējiem šī novērtējuma dalībniekiem, kuri gadu no gada mērķtiecīgi uzlabojuši savu sniegumu, integrējot atbildīgas un ilgtspējīgas pārvaldības principus visos savas darbības līmeņos: “Latvenergo”, “RIMI Latvia”, “SEB banka” un “Swedbank”. Ekspertu vērtējumā šo uzņēmumu lielākā priekšrocība ir spējā skatīties tālāk par savu tiešo ietekmi un sniegt ieguldījumu nākotnes sabiedrības attīstībā, kā arī spējā mācīties no savām kļūdām un ieklausīties ietekmes pušu viedoklī.

Lai izvērtētu pretendentu atbilstību balvai, eksperti tos izjautāja par paveikto dažādās ilgtspējas jomās. Tāpat tika analizēti gan uzņēmuma sniegtie dati, gan publiski pieejamā informācija par šo uzņēmumu attieksmi pret darbiniekiem un klientiem, to ieguldījumi nozares un valsts attīstībā, kā arī nākotnes plāni ilgtspējas jomā.

“Mēs pārliecinājāmies, ka Latvijā ir organizācijas, kuras ar mērķtiecīgu darbu spēj ne vien sasniegt ilgtspējas augstākās virsotnes, bet arī iedvesmot tam citus, tā sekmējot gan savas nozares, gan arī valsts ilgtspējīgu attīstību,” uzsver Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.

Minimālo Ilgtspējas indeksa slieksni šogad pārvarēja 78 organizācijas – uzņēmumi, valsts un pašvaldību iestādes u.c., no kurām katra piektā šajā novērtējumā piedalījās pirmo reizi. Lai gan daudziem ilggadējiem šī novērtējuma dalībniekiem izdevās uzlabot savu sniegumu, kopējais dalībnieku sniegums ir saglabājies iepriekšējā gada līmenī – 79,5%.

Ilgtspējas indeksa platīna kategorijai šogad kvalificējās 23 dalībnieki: Attīstības finanšu institūcija “Altum”, “Augstsprieguma tīkls”, “Balta”, “Baltic International Bank”, “Cēsu alus”, “Clean R”, “Coca-Cola HBC Latvia”, “Eco Baltia VIDE”, “ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle”, “ERGO Insurance SE Latvijas filiāle”, “Latvijas Autoceļu uzturētājs”, “Latvijas Loto”, “LDZ cargo”, “Liepājas RAS”, “Maxima Latvija”, “Rīgas Siltums”, Rīgas Tehniskā universitāte, “Sadales tīkls”, “SCHWENK Latvija”, Starptautiskā lidosta “Rīga”, “Trellborg Wheel Systems Liepaja LSEZ”, “Valsts nekustamie īpašumi” un “Ventspils reiss”.

Apliecinājumu par atbilstību zelta kategorijai saņēma 20 organizācijas: “AE Partner”, “Air Baltic Corporation”, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA, “DPD Latvija”, “Gjensidige Latvija”, “Grifs AG”, “Latvijas Dzelzceļš”, “Latvijas Gāze”, Latvijas Televīzija, “LDZ ritošā sastāva serviss”, “Liepājas Enerģija”, “Narvesen Baltija”, “Olainfarm”, “Omniva”, “Orkla Latvija”, “Paulig Latvia”, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca, Vidzemes slimnīca un “ZAAO”.

Apliecinājumu par atbilstību sudraba kategorijai ieguva 23 dalībnieki: “Balticovo”, “Bonava Latvija”, Cēsu klīnika, “Cognizant (GB) Limited filiāle Latvijā”, “DHL Express Latvia”, “Elnetworks”, “FN-Serviss”, “Inchcape Motors Latvia”, Ķekavas novada pašvaldība, Labklājības ministrija, “LDZ apsardze”, “LDZ Loģistika”, “Pasažieru vilciens”, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, “PET Baltija”, Rīgas Dzemdību nams, “Rīgas Meži”, Rīgas namu pārvaldnieks, “Rīgas Satiksme”, “Schneider Electric Latvija”, “Siguldas Būvmeistars”, “SOL Baltic OU” un “TietoEVRY”.

Savukārt apliecinājumu par atbilstību bronzas kategorijai ieguva 8 dalībnieki: “Aldaris”, “Baltic Block”, “Baltic Candles Ltd.”, “BTA Baltic Insurance Company”, “Lindstrom”, “Otaņķu dzirnavnieks”,  “Schenker” un Valsts kontrole.

Līdzīgi kā citus gadus, Ilgtspējas indeksa ietvaros tika piešķirti arī citi Latvijas korporatīvajā vidē augsti novērtēti apbalvojumi:

  • Balvu Ilgtspējas čempions 2022 par straujāko izaugsmi Ilgtspējas indeksā pērnā gada laikā ieguva uzņēmums “Narvesen Baltija”.
  • Balvu Inovāciju līderis 2022 par nozīmīgu darbu un investīcijām inovāciju veicināšanā ieguva “Sadales Tīkls”.
  • Balvu Dzimumu līdztiesīgākais uzņēmums 2020 par dzimumu līdztiesības principu ieviešanu uzņēmuma darbībā īpaši augstā līmenī ieguva “Valsts nekustamie īpašumi”.
  • Godīgas tirdzniecības balvu, kas sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju tiek pasniegta uzņēmumiem, kuri ārējā tirdzniecībā vai ražošanā ievēro Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) korporatīvās atbildības principus, šogad saņēma kompānija “Trelleborg Wheels System Liepaja LSEZ”. 

“Globālā pandēmija uzskatāmi parādīja, ka dažādas krīzes situācijas veiksmīgāk pārdzīvo organizācijas, kuras īsteno savu darbību atbilstoši atbildīgas un ilgtspējīgas pārvaldības principiem. Tāpēc man ir patiess prieks, ka Ilgtspējas indeksa dalībnieku skaits konstanti turpina pieaug – šogad saņēmām vairāk nekā 130 pieteikumus. Lai arī novērtējuma minimālajam slieksni nesasniedza visi dalībnieki, šī tendence ir vērtējama ļoti pozitīvi. Taču vēl jo lielāks prieks man ir par to, ka valsts un pašvaldību iestāžu skaits šī novērtējuma dalībnieku rindās strauji palielinās. Jo ilgtspējīga sabiedrības un valsts attīstība ir saistīta ar izaicinājumiem, kuru pārvarēšana ir ļoti lielā mērā ir atkarīga no biznesa un valsts sektora sadarbības kvalitātes. Tāpēc ir būtiski, lai abas puses par ilgtspēju runā vienā valodā un ievēro vienus principus,” uzsver D.Helmane.

.

___________________________________________

AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētāja M.Čakstes portreta foto.

“Latvenergo” valdes priekšsēdētājs un galvenais izpilddirektors Mārtiņš Čakste: “Esam gandarīti par augstāko iespējamo novērtējumu Ilgtspējas indeksā. Ceļš līdz dimanta kategorijai ir vairāku gadu desmitu darba rezultāts, nemitīgi attīstoties un izaicinot organizāciju un tās darbiniekus domāt par to, ko mēs varētu darīt vēl labāk un vairāk, lai mūsu darbs nestu lielāko iespējamo labumu sabiedrībai ar vismazāko iespējamo ietekmi uz dabu. Mums ir svarīgi, kādā pasaulē dzīvos mūsu bērni un nākamās paaudzes. Uzņēmuma jaunajā stratēģijā ir vēl ambiciozāki mērķi, kas palīdzēs nodrošināt enerģijas neatkarību valstī, mazināt elektroenerģijas izmaksas un ražot to no atjaunīgiem avotiem. Plānojam, ka jau 2030.gadā 80% saražotās elektroenerģijas būs zaļa. Attīstot elektrifikāciju mēs mazināsim fosilo resursu izmantošanu, tai skaitā veicināsim pāreju uz elektroauto un strauji attīstīsim to uzlādes vietu skaitu. Mūsu nākotne ir izglītotā sabiedrībā, tāpēc daudz darba ieguldām arī eksakto zinātņu apguves veicināšanā. Mūsu misija ir visu ieinteresēto pušu un kopējā sabiedrības labklājība. “Latvenergo” ieņem aktīvu lomu šo mērķu izvirzīšanā un sasniegšanā.”

"RIMI Latvia" valdes priekšsēdētāja V.Turlā portreta foto.

“RIMI Latvia” valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais: “Pirmo reizi sasniedzot visaugstāko – dimanta – kategoriju Ilgtspējas indeksā, esam patiesi gandarīti, ka atzīti eksperti ir novērtējuši mūsu ieguldījumu rūpēs par vidi, darbiniekiem, attīstot jēgpilnas programmas vietējās kopienas atbalstam.  Kā nozares līderis mēs vienlaikus darbojamies daudzos ilgtspējas virzienos: iedvesmojam sabiedrību veselīgam dzīvesveidam, rūpējamies par energoefektivitāti, aktīvi strādājam ar Latvijas Samariešu apvienību un “Paēdušai Latvijai”, Bērnu slimnīcas fondu, kā arī realizējam citas vērtīgas iniciatīvas. Ilgtspēja jau izsenis ir Rimi pamatvērtība, un mēs noteikti aicinām aktīvi strādāt pie ilgtspējas jautājumiem arī citus uzņēmumus, turklāt tas ir īpaši būtiski šajā laikā, kad liela daļa sabiedrības saskaras ar bažām par neskaidrību, ekonomiskajiem un vides apstākļiem nākotnē.”

"SEB bankas" valdes priekšsēdētājas I.Teteres portreta foto.

“SEB bankas” valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere: “Esam nogājuši lielu ceļu, daudz ieguldot dažādās jomās – gan pilnveidojot savu zināšanu bāzi, gan investējot darba vidē un darbiniekos. Aktīvi strādājam ar klientiem, sniedzot padomus, kā efektīvāk veikt pāreju uz ilgtspējīgu biznesu. Tāpat esam aktīvi strādājuši ar kibernoziedzības novēršanas jautājumiem, izglītojuši jauniešus finanšu pratībā. Otro gadu pēc kārtas īstenojām padziļinātas diskusijas ar klientiem ilgtspējas forumā “Ilgbūtība” un izvērsām plašāku iniciatīvu ar sabiedrību par dažādiem mūsu ikdienas ietekmes aspektiem TV sērijās “Pēdas, kas paliek aiz Tevis”. Priecājamies, ka klienti novērtē un saredz pievienoto vērtību tajā, ko darām, lai sekmētu veiksmīgu ekonomikas pāreju uz ilgtspējīgu sabiedrību. Paldies visiem bankas darbiniekiem, mūsu klientiem un sadarbības partneriem. Šis augstais novērtējums ir mūsu kopējais sasniegums. Mums kopā vēl daudz darāmā.”

"Swedbank" valdes priekšsēdētāja L.Menča portreta foto.

“Swedbank” valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis: “Esam ļoti priecīgi un pagodināti saņemt šo atzinību. Bankas darbs ar ilgtspējas jautājumiem iegāja nākošajā līmenī pāris gadus atpakaļ, kad ilgtspēja tika ielikta bankas biznesa attīstības stratēģijas centrā, bet arī lielā mērā atbildot regulējuma prasībām. Tas mūs pamudināja sākt darbu pie sarežģītākajām ilgtspējas disciplīnām, piemēram, kredītportfeļu emisiju mērīšana, zinātniski pamatotu klimatneitralitātes mērķu nospraušana un lielākas detalizācijas ieviešana biznesa klientu ilgtspējas analīzē. Šo atzinību redzam mazāk kā apbalvojumu par padarīto, drīzāk kā uzmundrinājumu turpināt biznesa pārveides ceļu ilgtspējas vārdā. Banku nozares sasniegumi un izaicinājumi ir cieši saistīti ar visu tautsaimniecību un sabiedrību, tāpēc arī ilgtspējas jomā finiša līniju varēsim šķērsot tikai visi kopā.”