Sociālie tīkli: vientulības draugs vai ienaidnieks?

Vientulība ir kaut kas ļoti intīms, un cilvēki par to parasti izvēlas nerunāt, nereti pat neapzinoties, ka tas situāciju var padarīt vēl sliktāku. Neviens no mums nevēlas atzīt, ka esam vientuļi, un kur nu vēl atklāt to sociālajos tīklos, kur visi mūsu draugi un paziņas ik dienu rāda, kā laimīgi dzīvo, izklaidējas, dzer vīnu vai ēd smalkas vakariņas restorānā. Digitālajā vidē mēs parasti nevēlamies dalīties ar dzīves skarbo pusi, jo baidāmies, ko par mums padomās citi.

Uz laipas dēļiem stāv brilles ar rozā lēcām. Fonā izplūdusi ūdenstilpnes ainava.

Raimonds Grasmanis, “Golin Riga” digitālās daļas “The Bridge” vadītājs

Sociālie tīkli un digitālās tehnoloģijas ir mūsu labākais draugs un ienaidnieks reizē. No vienas puses, tie padara mūsu dzīvi daudz vienkāršāku, dinamiskāku un komunikācijas ziņā pieejamāku. Mēs varam jebkurā brīdī attālināti sazināties ar draugiem, veikt videozvanu, vai vienkārši “pačatot”. Vienlaikus sociālie tīkli ir arī mūsu lielākais ienaidnieks, jo to dēļ daudziem arvien vairāk pazūd aci pret aci kontakts, tā dēļ ar daudziem mēs esam tikai “digitālās attiecībās”.

Saskaņā ar šī gada maijā veikto Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta un tirgus pētījumu kompānijas “Kantar TNS” veikto pētījumu, vairāk nekā puse jeb 58% Latvijas iedzīvotāju atzina ka pēdējā gada laikā ir jutušies vientuļi, turklāt katrs trešais vientuļi jūtās regulāri. Interesanti, ka pēdējā gada laikā biežāk šādi ir jutušies tieši gados jauni cilvēki – 28% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Līdzīgas tendences ir arī citviet pasaulē, un eksperti to skaidro tieši ar sociālo tīklu ietekmi uz mūsu ikdienu, it īpašu jauniešu vecuma grupā.

Lai gan pētījumi liecina, ka sociālie tīkli izraisa un veicina vientulību, es uz to ieteiktu paskatīties no cita skatu punkta. Tas līdzīgi kā ar cilvēkiem – ir tādi, kuriem vienmēr glāze pustukša, un tad ir tie, kuriem vienmēr glāze ir puspilna. Ja mēs uz sociālajiem tīkliem raugāmies no puspilnas glāzes perspektīvas, tad tie mums sniedz iespējas būt kontaktā ar visu pasauli 24/7. Jebkurā brīdī varam sazināties ar draugiem, iepazīties ar jauniem cilvēkiem un pat atrast mūža mīlestību.

Manuprāt, sociālo tīklu saturs nav kaut kas tāds, kas pazemina mūsu pašapziņu, ja vien apzināmies, ka tajos liela daļa cilvēku vienmēr dalās tikai ar labajām dzīves lietām. Tajā pašā laikā arī šajā vidē cilvēki nebaidās publicēt neizskaistinātus stāstus par notikumiem vai sajūtām savā dzīvē, un šajās situācijās mēs redzam, ka pārējie sociālo tīklu lietotāji spēj just līdzi, jo aiz konta taču ir dzīvs cilvēks! Tas nozīmē, ka šajā vidē ne tikai ir jēga, bet pat vajag runāt arī par dzīves ēnas pusēm, tostarp, vientulības sajūtu.

Sociālos tīklus var izmantot kā rīku, lai kliedētu vientulību, jo digitālās tehnoloģijas sniedz iespēju daudz vieglāk sazināties ar cilvēkiem, kuri mums fiziski nav tuvumā. Vienkārši ir jātiek pāri sev un savām bailēm paust emocijas arī digitālajā vidē. Vientulība “aug” klusumā un izolētībā no citiem cilvēkiem, tāpēc pirmais solis tās mazināšanā ir runāšana. Ne velti latviešiem ir teiciens, ka dalīta bēda ir pusbēda.

Lai pievērstu uzmanību vientulības problēmai mūsdienu pasaulē, kopā ar kolēģiem no Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta un režisori Adriānu Rozi esam izveidojuši pirmo “Instagram” seriālu Latvijā – “Fasāde”. Ar tā palīdzību vēlamies iedrošināt sociālo tīklu lietotājus nebaidīties runāt par tik personīgu tēmu kā vientulība.

Publicēšanas datums

15.06.2020

Tēma

Labsajūta

Tapis sadarbībā ar