Tehnostress – kā tas rodas, kā to atpazīt un novērst?

Kā mūs ietekmē tehnoloģijas? Kā atpazīt to radīto stresu un kā šo stresu novērst? Pārdomās par tehnostresu, tā daudzpusīgo “dabu” dalās komunikācijas trenere un “Accenture Latvija” pakalpojumu un mārketinga vadītāja Ieva Veidemane.

Komunikācijas treneres un "Accenture Latvia" pakalpojumu un mārketinga vadītājas Ievas Veidemanes foto ar citātu: "Tehnostresu jeb tehnoloģiju radīto stresu mūsdienās izjūt lielākā daļa sabiedrības. Lai tehnoloģijas strādātu mūsu labā un mēs gūtu no tām prieku, ir vērts veltīt laiku to pastiprinātai apguvei."

Es ļoti labi atceros savu pirmo digitālo konferenci, kas man bija jāvada WebEx platformā 100 dalībniekiem. Man bija maza panika, jo tik daudz kas varēja nesanākt. Un fakts, ka telpā biju viena pati ar datoru, īpaši nepalīdzēja. Likās – labāk būt uz skatuves, jo tad situāciju kontrolēt ir vieglāk. Digitālajā vidē tomēr ir daudz lietu, ko mēs nepārvaldām, piemēram, interneta pieslēguma stabilitāte, pēkšņi sistēmas uzlabojumi un vispārējā digitālo rīku darbība.

Lai gan šī konference notika 2012.gadā, joprojām spilgti atceros to dienu un notikumus. Jo mans ķermenis atceras piedzīvoto stresu. Tehnostresu.

Tehnostress ir rodas no tehnoloģiju lietošanas. Un iemesli, kas var radīt šāda veida stresu, ir dažādi:

  • zināšanu trūkums par tehnoloģiju lietošanu;
  • spiediens no kolēģiem vai paša radītie ierobežojumi, kuru mērķis ir ātri reaģēt uz informācijas plūsmu;
  • nepieciešamība veikt vairākas darbības vienlaicīgi (multitāskings);
  • aizkaitinājums par to, ka katram procesam ir nepieciešams savs rīks un/vai sistēma;
  • nespēja paredzēt tehnoloģiju darbību.

Var droši teikt, ka tehnostresu mūsdienās izjūt lielākā daļa cilvēku. Tiesa, katrs savā veidā un intensitātē. Piemēram, lietojot komunikācijas platformas WebEx un Microsoft Teams, mana stresa līmenis ir salīdzinoši zems. Taču skaidri zinu, ka jaunu šādu platformu apguve nesīs jaunus izaicinājumus.

Tikpat droši var apgalvot, ka tehnoloģijas nekur nepazudīs. Gluži pretēji – tās aizvien vairāk ienāks mūsu dzīvē (kopš ieviestas attālinātās mācības, daži skolēni ir kļuvuši par lieliem Zoom ekspertiem).

Ja esat uzņēmuma vai kādas komandas vadītājs, jums ir daudz iespēju samazināt tehnostresa līmeni savās komandās. Piemēram, uzaiciniet jomas ekspertu (no paša uzņēmuma vai ārpakalpojumā) dalīties ar zināšanām plašākam darbinieku lokam. Savukārt, ja esat konferences vadītājs, noteikti izstāstiet tās dalībniekiem, kā labāk lietot tehnoloģijas, un apzināti izvēlaties risinājumus, kas atvieglos viņu komunikāciju digitālajās platformās.

Mēs katrs arī individuāli varam darīt daudz, lai tehnoloģijas strādātu mūsu labā un mēs gūtu no tām prieku. Piemēram, ieplānojiet regulāras pauzes, variējiet sapulču garumu un veltiet laiku tehnoloģiju pastiprinātai apguvei.

_____

Plašāk ar I.Veidemanes viedokli šajā jautājumā var iepazīties konferences “Emocionālā veselība darbā un mājās”, kas norisinājās 2020.gada 12.decembrī, video ierakstā.

Publicēšanas datums

11.12.2020

Tēma

Labsajūta

Saistītais pasākums

KONFERENCE LABSAJŪTAI: Emocionālā veselība darbā un mājās

Tapis sadarbībā ar