Veiksmīga attālināta darba pamatā ir spēja pielāgoties

Attālinātam darbam ir virkne priekšrocību. Īpaši, ja tā ir apzināta darbinieka izvēle, kas parasti ir saistīta ar privātās un darba dzīves līdzsvara meklējumiem. Taču globālās pandēmijas ietekmē darbs no mājām pēkšņi ir kļuvis par ikdienu daudziem cilvēkiem, kuri tam nebija gatavi. Kā efektīvi organizēt darbu mājas apstākļos?

Vēl pirms gada iespēja strādāt attālināti bija saistoša 18% ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju, liecina “Kantar” dati. Taču, līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī, darba tirgus nepilna mēneša laikā ir būtiski mainījies – pēc laikraksta “Dienas Bizness” sociālajos tīklos veiktās aptaujas datiem, šobrīd no mājām strādā katrs otrais. Jautājums, cik veiksmīgi lielākā daļa šo cilvēku ir adaptējusies jaunajiem darba apstākļiem, paliek atklāts.

Digitālajā vidē ir pieejama virkne padomu, kā efektīvāk organizēt darbu attālināti. Noteikti ir vērts ieskatīties InCSR biedru un ekspertu “Golin Riga” sagatavotajā apkopojumā.

Taču pieredze liecina, ka lielākā daļa šo padomu piemēroti cilvēkiem, kuri var veltīt darbam nedalītu uzmanību. Ja darbs no mājām ir jāapvieno ar bērnu pieskatīšanu, skološanu un izklaidēšanu, stresa līmenis pieaug, bet motivācija, produktivitāte un efektivitāte samazinās, tāpēc attālināts darbs vairs nešķiet tik iekārojams.

InCSR vadītāja un četru bērnu mamma Dace Helmane, kura attālināti strādā jau kopš 2011. gada, ir apkopojusi piecus padomus, kā saglabāt līdzsvaru, strādājot no mājām ar bērniem (plašāka informācija pieejama zemāk pievienotajā video):

  • plānojiet nedēļas darbus, definējot savas galvenās ikdienas lomas un 1-3 pienākumus katrai no tām;
  • sāciet dienu plkst. 5.00 (arī brīvdienās);
  • pielāgojiet savu dienu bērnu ritmam;
  • svarīgākos darbus veicat, kad bērni guļ;
  • sadaliet mājas pienākumus ar partneri, iesaistiet tuviniekus.

Kā izriet no visa iepriekš minētā, galvenais nosacījums, kā efektīvi organizēt attālinātu darbu, nezaudējot motivāciju un produktivitāti, ir pielāgošanās jaunajiem apstākļiem – jaunajai darba videi, jaunajam darba režīmam u.tml., kas nereti ietver paradumu maiņu.

Publicēšanas datums

26.03.2020

Tēma

Darba vide Labsajūta

Tapis sadarbībā ar