Rīko kampaņu “Marts – tekstila šķirošanas mēnesis”
2021. gada 01. marts
Neskaitāmi litri ūdens, piesārņota augsne, gruntsūdeņi un gaiss – tas ir tikai neliels uzskaitījums no dabas resursiem, kurus ziedojam, lai iegādātais apģērbs gadiem aizmirsts krātos skapī vai piesārņotu vidi atkritumu poligonos. Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni par tekstilizstrādājumu šķirošanas nepieciešamību un tā ietekmi uz apkārtējo vidi, “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu “Eco Baltia vide” no 1. līdz 31. martam rīko kampaņu “Marts – tekstila šķirošanas mēnesis”. Tās ietvaros Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti nodot nevajadzīgās drēbes un apavus speciālajos tekstila šķirošanas konteineros.
“Mūsdienās, kad cilvēku paradumus ietekmē ātrā mode un nepārdomāta iepirkšanās, izmantoto tekstilizstrādājumu apjoms tikai pieaug, neskatoties uz to, ka eiropiešu skapjos vidēji 30% apģērbu stāv bez pielietojuma. Turklāt liela daļa tekstilizstrādājumu tā vietā, lai tiktu nodoti atkārtotai lietošanai vai pārstrādei, tiek vienkārši izmesti sadzīves atkritumos, radot tikpat lielu vides piesārņojumu kā citi atkritumi. Maldīgs ir uzskats, ka tekstilizstrādājumu ražošana ir samērā nekaitīga, jo to tajā izmanto aptuveni 3500 ķīmisko vielu, no kurām 750 ir klasificētas kā bīstamas cilvēku veselībai, bet 440 – kā bīstamas videi,” stāsta “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis.
Sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60% tekstilizstrādājumu, sadalās 200 gadu laikā. Piekto daļu jeb 20% pasaules ūdens piesārņojuma rada tekstilizstrādājumu krāsošana un apdare. Bet viena kokvilnas krekla izgatavošanai nepieciešami 2700 litri ūdens.
“Jo ilgtspējīgākas un atbildīgākas būs mūsu izvēles, jo ievērojamāks arī resursu patēriņa samazinājums un zaļāka apkārtējā vide,” piebilst K. Zakulis.
Kampaņas “Marts – tekstila šķirošanas mēnesis” laikā iedzīvotāji tiek aicināti pārskatīt savus iepirkšanās paradumus, kā arī regulāri veikt drēbju skapju revīziju un tekstilizstrādājumu šķirošanu, nolietoto vai nederīgo apģērbu nododot atkārtotai lietošanai vai pārstrādei.
“Redzam, ka iedzīvotāju vēlme šķirot tekstilu tikai pieaug. Pagājušā gada otrajā pusē kampaņas “Nav, ko vilkt?” ietvaros piecu mēnešu laikā plānoto 200 tonnu vietā tika savāktas 312 tonnas tekstilizstrādājumu, kas ir par 56% vairāk, nekā plānojām. Mērķtiecīgi turpinot iesākto darbu pie tekstila šķirošanas attīstības valstī, varam vēl vairāk samazināt tekstila radīto negatīvo ietekmi uz vidi, panākt savlaicīgu ES prasību* izpildi, kā arī nodrošināt tīru, sakoptu un ilgtspējīgu apkārtējo vidi,” norāda vides apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.
Kopumā Latvijas iedzīvotājiem šobrīd pieejami 60 tekstila šķirošanas konteineri, kas novietoti Rīgā, Salaspilī, Ādažos, Piņķos, Ogrē un citviet Pierīgā, kā arī daudzviet Vidzemē. Precīzas to atrašanās vietas iespējams noskaidrot interaktīvajā atkritumu šķirošanas vietu kartē, kas izveidota “Latvijas Zaļais punkts” tīmekļvietnē. Kampaņas ietvaros plānots drīzumā uzstādīt arī mobilos tekstila šķirošanas konteinerus.
Tekstila izstrādājumu šķirošanas konteineros iedzīvotāji tiek aicināti ievietot nevajadzīgos apavus, apģērbus, aizkarus, gultas veļu un citus tekstila izstrādājumus. Konteineros nedrīkst izmest tekstila izstrādājumus, kas izmantoti tīrīšanas darbos, bijuši saskarsmē ar ķīmiskajām vielām (piemēram, autoservisu darbos, būvniecībā) vai ir slapji. Tāpat iedzīvotāji aicināti neizmest netīru apģērbu un citus atkritumus, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.
* Eiropas Savienības (ES) Direktīvas paredz, ka no 2025. gada ES dalībvalstīm būs jānodrošina tekstila izstrādājumu dalīta vākšana.